האם ניתן לממש ירושה ללא צוואה?

במקרה של פטירה, שבו המנוח לא הותיר אחריו צוואה אשר מחלקת את עזבונו, ישנו חוק הקובע את החלוקה של העיזבון במקרים שכאלה. במאמר הבא נפרט איך ניתן לממש ירושה ללא צוואה.

 

מימוש צוואה

כאשר אדם נפטר הוא מוריש את העזבון שלו כמו כספים, נדל״ן, רכושו האישי ועוד ליורשיו. קיימים שלושה מקרים שיכולים לקרות: במידה והמנוח ערך צוואה העזבון יחולק לפי צוואתו, במידה והמנוח לא ערך צוואה העזבון יחולק על פי חוק, אם למנוח אין יורשים לא בצוואתו ולא על פי חוק- העזבון יועבר למדינה.

 

מהי בקשה לקבלת צו ירושה?

בקשה לקבלת צו ירושה היא בקשה אשר מוגשת לרשם לענייני ירושה על מנת להנפיק צו ירושה. ישנם שני צווים- בקשה צו לקיום הירושה וצו ירושה. את הבקשה צו לקיום הצוואה ניתן להנפיק באינטרנט ולאתר את צו הירושה. הצו השני- בקשה לקבלת צו ירושה הוא הליך משפטי אשר נועד לקבוע את זהות היורשים של הצוואה כאשר אין כזאת. צו זה הוא זהה לפסק דין ויש לו תוקף משפטי לכל דבר.

 

מה תפקידו של עו״ד בהגשת הבקשה

בזמן כל ההכנות הבירוקרטיות כמו המסמכים, הגשת הבקשה והוספה של מסמכים רלוונטיים נעשות טעויות רבות אשר מורחות את ההליך על פני זמן רב. כל טעות שנעשית במילוי הטפסים והמסמכים מעקבת את התוצאה ואת קבלת העזבון. עו״ד צוואות מקצועי ומנוסה כמו עו״ד אורי גילת יעשה עבורך את התהליך הבירוקרטי וילווה אתכם עד לסיום התהליך בתוצאה הרצויה.

 

מהו סדר הירושה ללא צוואה?

במקרים רבים המנוח נפטר ללא הכנה מוקדמת ולפני שהספיק להכין צוואה אשר מפרטת מי יקבל את רכושו והונו. במקרים שכאלה בית המשפט קבע סדר יורשים לירושה כאשר אין צוואה. חוק הירושה קבע כי חלוקת הירושה תתבצע באופן שווה בין ילדי המנוח לבין בן הזוג שלו.

חצי מהירושה תלך לבן הזוג והחצי השני יתחלק בין כל ילדיו. כאשר ישנה אלמנה היא מקבלת גם את רכושו האישי המנוח, מכוניתו ואת דמי הכתובה שלה.

 

הגשת הבקשה

כדי להוציא את צו הירושה, על היורשים על פי דין להגיש את הבקשה. ניתן להגיש את הבקשה על ידיד מילוי ידני של טופס הבקשה אותו ניתן להוריד באינטרנט, מוסיפים לטופס אישור בכתב של היורשים האחרים ולשלם את האגרה בגין הטיפול בבקשה.

את הבקשה יש להגיש לרשם הירושה או לבית דין דתי. בצו הירושה כתובה זהות היורשים של העזבון ומה חלקם בעיזבון לפי חוק הירושה. בצו הירושה לא מפורטים הרכוש וגודלו מאחר וזה לא רלוונטי לרשם הירושה.

לסיכום, ניתן לממש את הירושה ללא צוואה ע״י הגשת בקשה מסודרת. בהליך בירוקרטי מורכב כמו זה, מומלץ להיעזר בעורך דין מקצועי לצוואות ולסיים את ההליך במהירות ויעילות.

עוד ירושה