איזו זכות עובד נפגעת הכי הרבה?

זכויות עובדים הן דבר בסיסי ואלמנטרי, שכל עובד במשק זכאי להן לפי חוק.

עם זאת, לעיתים ישנם מעסיקים שלא ממלאים אחר הוראות החוק בשלמותן (ואף עוברים על החוק בצורה מפורשת) – וכתוצאה מכך זכויותיו של העובד נפגעות.

מהן הזכויות שנפגעות הכי הרבה, ומה ניתן לעשות בקשר לכך?

 

תנאים סוציאליים

בהערכה גסה, ניתן לומר כי זכויות העובד שנפגעות הכי הרבה במשק הן התנאים הסוציאליים שהוא מקבל – שכוללים ימי חופשה, דמי הבראה, תשלומי פנסיה ועוד.

ייתכן והסיבה לכך היא שעובדים רבים אינם מודעים לתנאים אלו, או מודעים אליהם אך לא מבינים לעומק את המשמעות של כך. תחום הפנסיה, למשל, הוא תחום שאנשים רבים נרתעים ממנו עקב הקושי להבין את המונחים הייחודיים לעולם זה.

 

שעות נוספות

חלק מהתנאים הסוציאליים הוא תשלום על שעות נוספות, שהעובד נשאר לעבוד גם מעבר לשעות העבודה המוקצבות שלו. לפי חוק שעות העבודה והמנוחה, התשלום עבור השעתיים הנוספות הראשונות עומד על 125% מהשכר, והחל מהשעה השלישית הסכום הוא 150% מהשכר.

נושא זה הוא אחד מהנושאים שעליהם עובדים מתלוננים לעיתים תכופות על פגיעה בזכויותיהם, ועל כך שלא משלמים להם על שעות נוספות לפי החוק.

 

פיטורים או אי קבלה לעבודה

זכות עובדים נוספת שנפגעת לעיתים קרובות קשורה לנושא פיטורים או אי קבלה לעבודה. הפגיעה בזכויות היא לרוב על ידי הליך פיטורים שלא נעשה לפי החוק (ללא הודעה מוקדמת למשל), או על ידי פיטורים על רקע שאינו רלוונטי לעבודה (כמו גיל העובד או עובדת שנכנסה להיריון ופוטרה עקב כך).

בנושא אי הקבלה לעבודה, מרבית התלונות מגיעות מצד מועמדים לעבודה שמועמדותם נדחתה עקב קריטריון שאינו רלוונטי – דת, מין, מוצא, לאום, מקום מגורים ועוד.

חשוב לדעת שפגיעה שכזאת מהווה אפליה אסורה לפי חוק שוויון הזדמנויות בעבודה. חוק זה נועד על מנת להגן על העובדים, ולהבטיח שכל עובד ועובדת יקבלו יחס שווה וראוי – ויימדדו אך ורק לפי יכולותיהם וכישוריהם.

 

הטרדה מינית בעבודה

הטרדות מיניות בעבודה הפכו להיות תופעה רווחת וכאובה בשנים האחרונות. ההטרדה יכולה שתהיה מילולית או פיזית, וכוללת גם הפצת תמונות או סרטונים בעלי אופי מיני של העובד/ת ללא רשותו.

 

מה ניתן לעשות במידה ונפגעו זכויות העובד?

במידה והמעסיק פגע באחת מזכויות העובד שלהם, תוכלו לתבוע אותו ואף לקבל פיצויים על כך. כדי להבטיח שתקבלו את סכום הפיצויים המלא ושהצדק ייצא לאור – תוכלו לפנות לעורך דין איתי אדרת, עורך דין לדיני עבודה שמתמחה בנושא זכויות עובדים, הטרדות מיניות בעבודה ושכר עבודה.

חשוב לקבל את הייעוץ המשפטי המתאים ולטפל במקרה – ובכך למנוע הישנות של מקרים דומים נוספים במקום העבודה שלכם, וכן לקבל פיצויים על ההפרה של הזכויות שמגיעות לכם לפי חוק!

 

צדק ומשפט