חדלות פירעון – האם יש יתרונות בחוק החדש?

חדלות פירעון היא מצב שבו בעל חוב מכריז כי אין ביכולתו לשלם והוא נכנס להליך משפטי בו מעורבת גם המדינה ליצירת הסדר החוב שלו מול הנושים. לרוב, הסדר החוב הזה מייצר פגיעה בשני הצדדים כאשר בעל החוב חשוף לסנקציות פליליות. לאחרונה חוקק חוק חדש שמשנה את התנאים של חדלות הפירעון ואנחנו כאן כדי לסקור את היתרונות שלו.

מהי חדלות פירעון?

חדלות פירעון זהו מצב בו חייב לא יכול לשלם את חובו. במצב כזה נפגעים גם החייב וגם הנושה שלא מקבל את כספו. מטרת המצב המשפטי הוא להסדיר באופן כובל ומחייב את ההתנהלות הכלכלית והנכסית של החייב עד לתשלום של חלק מהחוב לפחות.

עד שנת 2013 הפעולות נעשו על פי פקודת פשיטת הרגל שהסדירה את ההגבלות והעיקולים על החייב. הגבלות אלה חלו על תשלום באשראי, קבלת הלוואות, יציאה מהארץ ועוד. הן פגעו באופן אנוש ביכולתו של החייב לפעול כלכלית כדי להחזיר את החוב, ויצרו מצב בו חייבים רבים הגיעו לסנקציות פליליות כדוגמת מאסר וגם לא שילמו את חובם. משנת 2013 נכנסו תקנות שעליהן מבוסס החוק שנכנס לתוקף בשנת 2019.

מהי חדלות פירעון

 

מהו החוק החדש?

החוק החדש נקרא "חוק חדלות פירעון ושיקום כלכלי", וכשמו כן הוא – מטרתו המרכזית היא שיקום כלכלי של החייב במטרה להסדיר את החזר החוב, והחזרתו למסלול שגרתי של פעילות כלכלית. מטרה נוספת של החוק היא להוריד עומס מבתי המשפט ולנסות למצוא פתרונות לחייבים מחוץ לכותלי בית המשפט.

 

מה בעצם השתנה?

החוק החדש קובע שבעזרת עורך דין לחדלות פירעון יכול החייב לבצע מהלך של הסדר חוב לפני הגעה להגבלות ועיקולים, ומחוץ לכותלי בית המשפט. מרגע שפונה החייב למסלול הסדר החוב, עורך הדין מרכז את פעילותו הכלכלית והוא בעל שליטה בהחזר החוב ובחשבונותיו. הפעולה הראשונה של עורך הדין תהיה לבקש עיכוב הליכים פליליים בשביל להגיע למיצוי האפשרות של הסדר חוב, כאשר הוא משמש כנאמן. הסדר החוב יהיה פריסה מחדש של החוב ויכלול הפחתה מסוימת מגובה החוב המקורי בשביל שיתאפשר החזר כלשהו.

 

מה יתרונות החוק החדש?

היתרונות של החוק החדש רבים. בעיקר, הוא מזמן לחייבים אפשרות של שיקום כלכלי ולנושים החזר גבוה יותר מתוך החוב שלהם. בשביל שזה יעבוד, החייב צריך להתקשר עם עורך דין ובעיקר להתחייב לשינוי באורחות חייו הכלכליים, זהו שינוי לא קל ובכך עורך הדין יכול לעזור. זוהי למעשה הזדמנות אחרונה לבעלי חוב להימנע מהגבלות קשות ומסנקציות פליליות.

 

סיכום

אם אתם בעלי חוב, אתם ודאי יודעים כמה קשים החיים תחת המגבלות והמרדף אחרי החוב בכל חודש. החוק החדש של חדלות הפירעון יכול לזמן לכם דרך יציאה ממעגל חוב בלתי נגמר. בעזרת עורך דין לחדלות פירעון תוכלו ליצור תוכנית שתחזיר אתכם למסלול כלכלי חיובי.

מה יתרונות החוק החדש