עסקאות קומבינציה – עורך דין מקרקעין

תחום הנדל"ן והמקרקעין כולל תחתיו מגוון סוגי עסקאות, מושגים ומונחים שונים, אשר לכל אחד מהם המאפיינים וההיבטים המשפטיים הייחודיים לו. אחת מהעסקאות המורכבות והייחודיות ביותר בתחום הנדל"ן היא עסקת קומבינציה, ואחת הדרכים הבטוחות לעבור אותה בהצלחה היא בהסתייעות בעורך דין מקרקעין מקצועי

 

מהי עסקת קומבינציה?

תחום הנדל"ן הוא תחום בעל מושגים רבים ועסקאות מגוונות, בעלות היבטים משפטיים מורכבים וייחודיים. אחת מעסקאות הנדל"ן הייחודיות היא עסקת קומבינציה, עסקה בה בעל הקרקע מכר חלק מהקרקע ליזם פרטי או חברה, כאשר במקום תשלום כספי על הקרקע, בעל הקרקע יקבל שירותי בנייה.

כך, בהתאם לתוכניות והיתרי הבנייה הקיימים, מתחלקים היזם שרכש את הקרקע ובעל הקרקע, ברווחים שנוצרו מהבנייה ובהתאם לאחוזים שנמכרו מהקרקע (אם לדוגמה בעל הקרקע מכר 40% מהקרקע, הרי שהוא יקבל 60% מרווחי העסקה). בנוסף, במסגרת שירותי הבנייה ופיתוח הקרקע, היזם הוא זה שאחראי על הוצאות השיווק, הפרסום והמכירה.

 

עסקאות קומבינציה – למי זה מתאים?

עסקאות קומבינציה יכולות להתאים במיוחד לבעלי קרקע בעלת פוטנציאל השבחה ופיתוח, מיידי או עתידי. כך למשל, קרקעות שהופשרו לבנייה, קרקעות בשטח גדול באזורים המיועדים לבנייה רוויה ועוד, הן קרקעות אותן הבעלים יכולים לנצל וליהנות מרווחים נאים, ללא הוצאות והתעסקות רבה.

 

מהי המורכבות המשפטית של עסקאות קומבינציה?

עסקאות הקומבינציה מורכבות בעיקר מאחוז הקרקע שהיזם מקבל וממספר יחידות הדיור שבעל הקרקע יקבל בתמורה ובמבט ראשון נראה כי מדובר בעסקת חליפין ברורה ופשוטה. בפועל, עסקאות הקומבינציה הן בין עסקאות הנדל"ן המורכבות ביותר מבחינה משפטית.

כך, במסגרת עסקת הקומבינציה נדרש להעריך את טיב ואיכות הקרקע, שווי הפרויקט המוערך בסופו של תהליך ושלל בדיקות ובירורים מקדימים, שיעזרו לצדדים להבין את כדאיות העסקה והסיכונים השונים שכל צד לוקח על עצמו.

 

מהם היתרונות של עסקאות הקומבינציה?

לצד המורכבות המשפטית הרבה, לעסקאות הקומבינציה קיימים לא מעט יתרונות ובין הבולטים מביניהם הם: תמורה גבוהה לעומת עסקת מכר רגילה, תשלומי מס מופחתים, התעסקות מועטה עבור בעל הקרקע, כאשר גם היזם עצמו נהנה מפרויקט שהוא יכול להוציא לפועל ללא הצורך בגיוס וסיכון של הון עצמי לצורך רכישת הקרקע.

 

מהי הדרך הבטוחה להוציא עסקת קומבינציה אל הפועל?

על מנת לבחון את ההיתכנות והכדאיות הכלכלית של העסקה וכן לוודא כי האינטרסים שלכם נשמרים היטב, חשוב להיעזר בשירותיו של עו"ד מקרקעין מקצועי ומנוסה בתחום עסקאות הקומבינציה, אשר יעניק לכם שירותי ייעוץ וליווי משפטיים, החל משלבי הבדיקה והבירורים הראשוניים ועד סגירת העסקה בפועל.

 

לסיכום

עסקת קומבינציה היא עסקת חליפין בנדל"ן, בה בעל הקרקע מוכר חלק מהקרקע שבבעלותו ובתמורה, מקבל זכויות עתידיות בבנייה ופיתוח הקרקע. היות ומדובר בעסקת נדל"ן מורכבת, הן מבחינת הערכת איכות וטיב הקרקע והן מבחינה משפטית, חשוב להיעזר בשירותיו של עו"ד מקרקעין מנוסה ומקצועי בתחום, כך שתוכלו לסגור את העסקה בראש שקט ובטוח.

עסקאות קומבינציה - עורך דין מקרקעין