פיצול משק עזר: המדריך המלא איך עושים את זה נכון

בשנים האחרונות, התופעה של דרישת תשלום היטל השבחה מהבעלים של ועדות מקומיות, הולכת והופכת שכיחה בקרב הוועדות.

דרישת התשלום נובעת מפרשנויות חוק יצירתיות ומיוחדות של היושבים בוועדות אלה. התכניות בגינן ניתן לדרוש היטל השבחה הן תוכנית בניין עיר, אישור הקלה ושימוש חריג. בישראל, היטל השבחה הוא תשלום חובה הנדרש מבעל מקרקעין או מחוכר לדורות על ידי הוועדה המקומית אשר אישרה תכנית והביאה בכך לעליית שווי המקרקעין שלו. זהו למעשה מס כתוצאה מהשבחת הנכס בהמשך להחלטת העירייה על תוספת בנייה – את ההיטל שמסתכם ב-50% מערך ההשבחה, אתם משלמים רק במימוש ההשבחה הזו

 

קיבלתם היטל השבחה גבוה ? מעוניינים להפחית את הסכום בצורה משמעותית ?

אצלנו תוכלו לבצע הפחתת היטל השבחה,  ישנן פעמים רבות בהן לא נדרש לשלם היטל ההשבחה אך הועדות המקומיות גובות אותו בכל אופן, בעיקר במקרים אשר בתחום אפור ואינם חד משמעיים. הפחתת היטל השבחה במקרים אלו הוא פשוט יותר, מאחר והוא נגבה ללא סיבה מוצדקת מלכתחילה. יש לציין כי הפחתת היטל השבחה הוא פעולה מורכבת אשר סיכויי ההצלחה שלה גבוהים יותר כאשר נעזרים באיש מקצוע מתחום המקרקעין.

משק עזר במושבים מהווה נכס מקרקעין מיוחד השונה מנחלה, מבתים מקצועיים ומגרשי מגורים. הייחודיות של משק עזר נובעת מההיסטוריה הקשורה ליצירתם של משקי עזר בארץ עוד בהיווסדותם של המושבים. משק עזר מורכב ממגרש אחד, אשר שטחו נע בד"כ בין דונם אחד לחמישה דונם שלא כמו "נחלה". לכן ניתן לבצע כיום פיצול משק עזר– משק עזר הוא משק אשר מיועד לבנייה של יחידת דיור אחת ולעיבוד חקלאי מצומצם אשר בדרך כלל כוללים עצי פרי, גני ירק, לולים לעופות ועוד גידולים כדוגמת אלה. "משק עזר" מוגדר בהחלטה מספר בצורה הבאה- "קרקע שהוחכרה או נמסרה למטרת משק עזר, הכוללת מגורים ועיבוד חקלאי ובלבד שקרקע אינה מהווה נחלה כהגדרתה בהחלטות מועצת מקרקעי ישראל".  בהמשך מפורט כי הערכים בעבור פיצול מגרש ממשק העזר או שינויי ייעוד וניצול הופחתו לסך של 31% בהתאם למגזר העירוני.

אם בבעלותכם משק חקלאי למכירה והתעניינתם לגבי משקים למכירה ומשקי עזר – הגעתם בדיוק אל המקום הנכון.

התייעצו אתנו! אנו זמינים בעבורכם !

חשוב להתייעץ עם שמאי מקרקעין המתמחה בתחום זה על מנת לא להפסיד כסף ולהבין מהו הצעד הנכון ביותר לעשות.  שמאי מקרקעין – שירותי שמאות וניהול מקרקעין עם ניסיון של כ-20 שנה בתחום. אם אתם צריכים לשלם דמי היתר לרשת המקומית ורוצים להפחית את הסכום – אנחנו כאן לשירותכם. צוות היועצים שלנו מתמחה בהפחתת מסים בכלל ומסי נדל"ן בפרט.

המשרד כולל צוות המתמחה בשמאות מקרקעין וניהול נכסים, התקשרו עוד היום!