שחרור בערבות

כמעט בכל סדרות המתח שמעורב בהן בית סוהר, מוזכר המונח שחרור בערבות. פעם זו הדמות הראשית שחשודה במשהו ומבקשת מבני המשפחה להשיג את דמי הערבות, פעם זו דמות שחוזרת לכלא אחרי שלא עמדה בתנאי השחרור בערבות ועוד. אך שחרור בערבות מתרחש לא רק בסרטים ובסדרות, הוא קורה גם בחיים האמיתיים.

 

לא רק בסרטים

אז בואו נתחיל. שחרור בערבות הוא מעין הטבה שניתנת לחשודים שנמצאים במעצר, ומאפשרת להם להשתחרר לביתם לתקופת הדיונים בעניינם. כאשר מתקבלת החלטה לגבי העצור, השחרור בערבות יסתיים, ובמקומו יגיעו או שחרור מוחלט, או מאסר.

 

שחרור בערבות – תנאים

שחרור בערבות בא לידי ביטוי בצורות שונות, לפי חומרת העבירה שהעצור חשוד בביצועה, וכן בהתחשב בפרטים כמו עד כמה מסוכן יהיה לשחרר את העצור, ולמעשה כמה סיכון טומנת בחובה השהות של העצור מחוץ לכתלי בית הכלא.

כמובן שלאורך כל תקופת השחרור בערבות, על העצור המשוחרר להופיע לכל דיון ודיון שמתקיים בעניינו בבית המשפט, והוא מתחייב שלא לשבש את תהליכי החקירה שנגדו.

 

איך נבטיח שהעצור מתנהג כראוי בתקופת השחרור בערבות?

כשבית המשפט מורה על שחרור בערבות, הוא יכול להציב מספר תנאים שעל העצור לעמוד בהם. בין התנאים נמצאים: ערבות כספית, איסור מוחלט על טיסות לחו"ל בשילוב הפקדת הדרכון, איסור על הכניסה או ההימצאות של העצור באיזורים, ישובים או מקומות בארץ לפי החלטת בית המשפט, איסור על פגישות או יצירת קשר עם אנשים מסויימים לפי החלטת בית המשפט, התחייבות להתייצב בתחנת המשטרה בתאריכים מסויימים לפי הוראת בית המשפט, החשוד מחויב לא לעסוק בדברים הקשורים בעבירה אותה ביצע, על אחת כמה וכמה כאשר מדובר בעיסוקים המהווים איום על ביטחון הציבור, וכן איסור יציאה מהבית למשך שעות מסויימות או במשך היום כולו, תנאי אותו אנחנו מכירים בשם "מעצר בית".

התנאים נקבעים בהתאם לחומרת המעשה. כמובן שכל חריגה מאחד התנאים שהוטלו על המשוחרר בערבות, תגרום לשקילה מחדש של תנאי השחרור בערבות, ואף עלולה לגרום להחזרת העצור לבית הסוהר עד אשר יוחלט דבר מה אחר בעניינו.

 

גובה הערבות

גובה הערבות נקבע בהתאם למכלול של שיקולים, ביניהם סוג העבירה שבוצעה, עברו הפלילי של הנאשם, מצבו הכלכלי, שלב החקירה – התחלתי או מתקדם ועוד.

 

אתר מרטינדייל

בכל מה שקשור לתחום המשפטי, חשוב מאוד להתייעץ עם עורכי דין מומחים ובעלי ניסיון. אתר מרטינדייל הוא אתר עורכי דין המתמחה בכל תחומי המשפט הפלילי. בין תחומי המשפט בהם עוסקים עורכי הדין של המשרד נמצאים עבירות מין, עבירות הימורים, עבירות סמים, הפרת זכויות נחקר ועוד.

בכל מה שקשור במשפט הפלילי בכלל ובשחרור בערבות בפרט, במשרד ינובסקי & טייב ישמחו לייעץ, להכווין וללוות אתכם לאורך התהליך.